Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma zadaniami wykraczającymi poza te, dotyczące bezpośrednio wytwarzanego produktu czy świadczonych usług. Okazuje się bowiem, że aby firma działała efektywnie potrzeba marketingu, sprzedaży, a przede wszystkim księgowości. Można prowadzić księgowość samodzielnie lub wyoutsourcować usługi księgowe. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe
Dla przedsiębiorcy zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu podmiotowi, jakim jest biuro rachunkowe, jest najwygodniejszym wyjściem. Może on się wtedy skupić na działaniach dotyczących przedmiotu prowadzonej działalności, wiedząc, że jego podatki i finanse są pod opieką są profesjonalnej kadry. Do jego obowiązków będzie już tylko należeć terminowe dostarczanie, w uzgodniony wcześniej sposób, dokumentów taki jak na przykład faktura VAT oraz wyznaczenie pełnomocnika do kontaktów z biurem w przypadku kiedy właściciel firmy nie ma zbyt wiele czasu.
Jakie korzyści ma rachunkowość zlecona?
Zewnętrzne biuro księgowe ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Oprócz wspomnianego już ograniczenia jakichkolwiek czynności związanych z księgowością można wymienić jeszcze następujące:
- możliwość skorzystania z doradztwa w optymalizacji podatków,
- odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów spoczywa na biurze rachunkowym,
- korzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów na temat ewidencji przychodów i kosztów,
- zmniejszenie kosztów utrzymania pracownika.
Biuro rachunkowe oferuje swoje usługi zazwyczaj w sposób kompleksowy, który jest wygodny dla przedsiębiorcy. To dobre rozwiązanie dla firm na pełnej księgowości, która jest bardziej skomplikowana niż książka przychodów i rozchodów.
Wady wynikające z korzystania z biura rachunkowego
Niestety tak jak każde rozwiązanie, korzystanie z biura rachunkowego ma również swoje wady. Najbardziej oczywista to koszty, które trzeba przeznaczyć na zapewnienie sobie zewnętrznej obsługi księgowej. Cena usług biur zawiera nie tylko kwotę przeznaczoną na płace pracowników, ale również na utrzymanie samego biura. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest samo znalezienie odpowiedniego podmiotu, jego weryfikacja i zaufanie, że z dbałością podchodzą do spraw klienta, na przykład w zakresie przetwarzania danych osobowych.
Samodzielna księgowość krok po kroku
Właściciel firmy, który chce samodzielnie prowadzić księgowość, zaznacza to już na etapie składanie wniosku przy rejestrowaniu działalności gospodarczej. Najważniejszymi zadaniami, o których powinien on pamiętać to:
- opłacanie składki ZUS,
- odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy,
- składanie deklaracji VAT,
- odprowadzanie podatku do właściwego urzędu skarbowego,
- prawidłowe archiwizowanie książki przychodów i rozchodów.
Samodzielna obsługa księgowa wymaga od właściciela firmy poświęcenia sporo czasu oraz odpowiedniej wiedzy z zakresu rachunkowości. Jednak często na początkowym etapie prowadzenia działalności taka forma jest bardziej popularna.
Jakie są zalety samodzielnej księgowości?
Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że samodzielne prowadzenie księgowości zarezerwowane jest tylko dla osób z wykształceniem bądź doświadczeniem, to warto wskazać, że również osoby, które nie znają się na tej sferze prowadzenia działalności, mogą się wykazać. Wzięcie sprawy w swoje ręce to doskonała okazja, aby nauczyć się przepisów podatkowych czy prawniczych. Na własnej skórze przekonać się jak działa każdy fragment działania firmy. Szczególnie na początku prowadzenia biznesu taka wiedza jest potrzebna. Można też wskazać, że są pewne formy prowadzenia działalności jak ryczałt, gdzie księgowość jest mniej skomplikowana niż na przykład w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
Czarne strony samodzielnej księgowości
W życiu każdego przedsiębiorcy powinien nadejść taki dzień, kiedy jego firma ma już na tyle ustabilizowaną pozycję na rynku, że może pozwolić sobie na outsourcing usług księgowych. To ważne dlatego, że samodzielne prowadzenie księgowości ma sporo wad:
- duże ryzyko błędów, związane z nieznajomością przepisów oraz mnogością terminów do dotrzymania,
- duża ilość poświęcanego czasu,
- odpowiedzialność za błędy spoczywa na właścicielu firmy,
- konieczność bycia cały czas na bieżąco z przepisami.
Biorąc pod uwagę, jakie konsekwencje mogą ponieść przedsiębiorcy, którzy popełniają błędy w sporządzaniu zeznań podatkowych, może okazać się, że samodzielna księgowość nie będzie tak tanim rozwiązaniem, na jakie wyglądała na początku. Szczególnie jeśli firma się rozwija i potrzebuje coraz bardziej skomplikowanej księgowości.
Biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość, a może księgowy zatrudniony w firmie?
Dodatkowym rozwiązaniem pośrednim pomiędzy biurem rachunkowym, a samodzielnym dbaniem o księgi rachunkowe jest utworzenie w firmie stanowiska dla księgowego lub całego działu księgowości. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami, więc zawsze warto dokładnie przeliczyć, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Nowo utworzone stanowisko będzie wymagało wyposażenia, a księgowy będzie pobierał wynagrodzenie. Czasem koszty te są wyższe, niż kiedy usługi świadczy biuro rachunkowe.
Przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym koniecznie sprawdź czy posiada certyfikat Ministerstwa Finansów.
Aby świadomie podjąć decyzję, która będzie optymalna, warto przeanalizować wszystkie rozwiązania. Wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale również ilość czasu potrzebnego dla prowadzenia każdej z tych form. Nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz.