piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaDom i OgródJak stworzyć estetyczny i przemyślany ogród na małej przestrzeni

Jak stworzyć estetyczny i przemyślany ogród na małej przestrzeni

W dzisiejszym świecie jest wielu ludzi, którzy szukają sposobów na tworzenie piękna w swoim codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy oznacza to wystawienie prostych zdjęć na Instagram, czy wykorzystanie roślin i projektów ogrodów, aby zapewnić poczucie spokoju, wiele osób uważa, że ​​małe przestrzenie mogą być idealne do pięknego ogrodnictwa.

Jeśli masz małe podwórko i szukasz sposobu na dodanie odrobiny piękna i koloru do swojego życia, ogrodnictwo może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Istnieje wiele różnych rodzajów ogrodów, które pasują do niemal każdej przestrzeni i wymagają minimalnej konserwacji. Oto cztery proste wskazówki, które pomogą Ci stworzyć piękny ogród na małej przestrzeni.

Zacznij od podstawowego układu

Zanim zaczniesz sadzić cokolwiek, zorientuj się, jaką masz dostępną przestrzeń. Pomoże Ci to zdecydować, gdzie umieścić grządki ogrodowe, a także jaki rodzaj krzewów, drzew i kwiatów wybrać. Pierwszym krokiem jest zatem inwentaryzacja Twojej przestrzeni. Musisz uwzględnić zarówno przestrzeń wewnętrzną, jak i zewnętrzną, a także wszelkie dostępne szczegóły działki (takie jak wymiary werandy, nachylenie, rodzaj gruntu itp.). Po zapoznaniu się z tymi podstawami możesz rozpocząć proces tworzenia układu. Aranżacja Twojego ogrodu powinna opierać się przede wszystkim na funkcjonalności. Po ustaleniu tych rozważań możesz zacząć układać rośliny. Gdy masz już podstawowy układ, możesz zacząć sporządzać szczegóły plan. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ogród Twojego domu dobrze się rozwijał nawet na małej przestrzeni. Jednym z najważniejszych jest wybór układu, który najlepiej Ci odpowiada. Jeśli mieszkasz na przykład w słonecznym miejscu, możesz skoncentrować się na posadzeniu wielu roślin, które potrzebują słońca.

Wybierz wszechstronne rośliny

Wiele ogrodów można wypełnić roślinami, które są wszechstronne i można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Na przykład róże mogą być używane w kompozycjach kwiatowych lub uprawiane jako krzewy w ogrodzie. Kolejną wskazówką, aby Twój mały ogród dobrze się rozwijał, jest kreatywność podczas sadzenia. Spróbuj uprawiać kwiaty w pojemnikach lub używać roślin, które są wyjątkowe i przyciągające wzrok. Możesz także spróbować wykorzystać stare pojemniki za pomocą sukulentów lub innych roślin ozdobnych.

O czym pamiętać

Po sfinalizowaniu układu nadszedł czas na sadzenie! Nie ma jednej dobrej lub złej odpowiedzi, jeśli chodzi o sadzenie, a ilość opieki i uwagi, jaką poświęcisz swoim roślinom. Będzie w dużej mierze zależeć od warunków Twojego ogrodu i osobistych preferencji.

Chociaż kuszące jest posadzenie wszystkiego, co kiedykolwiek widziałeś w książce ogrodniczej, zwykle nie jest to najskuteczniejsze ani długoterminowe rozwiązanie. Różne rośliny oddziałują ze sobą na różne sposoby, a próby uprawy roślin, które nie są zbyt podobne, mogą powodować problemy. Zastanów się, w jakim środowisku chcesz umieścić swój ogród i wybierz rośliny, które dobrze pasują do tego konkretnego klimatu. Aby dodać trochę prywatności i dodać dodatkową warstwę ochrony do swojego ogrodu, rozważ sadzenie żywopłotów lub ogrodzenia.

Podlewanie jest kluczem do zdrowego ogrodu i ważne jest, aby podlewać rośliny od góry i do podstawy rośliny. Pomoże to zapobiec odwodnieniu i skrzywieniu roślin. Nie wszystkie rośliny potrzebują nawozu, ale wiele tak. Ponownie rozważ warunki w swoim ogrodzie, a także rodzaj roślin, które uprawiasz. Kiedy już będziesz mieć dobre wyczucie, ile i jakiego rodzaju nawozu potrzebują twoje rośliny, musisz zaplanować ich nawożenie.

Stare meble które zmienią przeznaczenie

Jeśli nie masz miejsca lub środków na urządzenie ogrodu, często możesz znaleźć meble, które możesz wykorzystać do stworzenia ogrodu na swoim podwórku. Rozważ użycie starych stołów lub krzeseł, aby stworzyć centralny element, lub posadzenie ziół i warzyw w starych wiadrach lub beczkach. Niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy korzystasz z kilku prostych wskazówek, aby stworzyć piękny ogród na małej przestrzeni, ogrodnictwo może być zabawną i satysfakcjonującą czynnością.

OLECANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najbardziej popularne