piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaBankowośćJak uniknąć powszechnych oszustw bankowych?

Jak uniknąć powszechnych oszustw bankowych?

Wraz z rozwojem technologii oszustwa stają się coraz bardziej powszechne. Oszustwa bankowe są szczególnie powszechne, ponieważ oszuści próbują wykorzystać osoby, które mogą nie być zaznajomione z działaniem systemu bankowego. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć typowych oszustw bankowych.

Uważaj na niechciane wiadomości e-mail, telefony lub wiadomości tekstowe

Jeśli otrzymasz niechcianą wiadomość e-mail, telefon lub wiadomość tekstową od osoby twierdzącej, że pochodzi z Twojego banku, nie odpowiadaj ani nie podawaj żadnych danych osobowych. Twój bank nigdy nie skontaktuje się z Tobą niespodziewanie i nie poprosi o numer konta, PIN lub hasło. Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba twierdząca, że ​​jest z Twojego banku, rozłącz się i zadzwoń pod numer obsługi klienta banku, aby potwierdzić, że wiadomość jest wiarygodna.

Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail, która wygląda, jakby pochodziła z Twojego banku, nie klikaj żadnych linków w tej wiadomości. Te linki mogą prowadzić do fałszywej witryny, która może wyglądać jak witryna Twojego banku. Po wprowadzeniu danych logowania na fałszywej stronie oszuści uzyskają dostęp do Twojego konta.

Aktualizuj zabezpieczenia swojego komputera. Upewnij się, że na komputerze zainstalowano najnowsze aktualizacje zabezpieczeń, które pomogą chronić przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Możesz także zainstalować oprogramowanie antywirusowe, które pomoże chronić komputer. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz chronić się przed typowymi oszustwami bankowymi.

Podejrzanie dobra oferta

Jeśli otrzymasz ofertę, która wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. Na przykład możesz otrzymać wiadomość e-mail z informacją, że zostałeś wybrany do otrzymania bezpłatnej karty podarunkowej. “Aby odebrać kartę, prosimy o podanie numeru konta bankowego”. Po podaniu numeru konta oszuści uzyskają dostęp do Twojego konta i zaczną dokonywać nieautoryzowanych wypłat.

Nie podawaj danych osobowych komuś, kogo nie znasz. Może się to wydawać oczywiste, ale należy pamiętać, że nigdy nie należy podawać danych osobowych, takich jak numer PESEL, data urodzenia lub numer konta bankowego, komuś, kogo nie znasz. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, prosi o te informacje, nie podawaj ich i natychmiast zakończ rozmowę.

Podsumowanie

Chociaż nie ma pewnego sposobu na uniknięcie wszystkich oszustw bankowych, istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz poproszony o przekazanie kodu blik komuś kogo nie znasz, przesłanie pieniędzy przelewem bankowym lub podanie swoich danych osobowych, powinieneś być podejrzliwy. W takich przypadkach należy skontaktować się z osobą lub firmą, od której rzekomo pochodzi żądanie, aby sprawdzić, czy jest ono uzasadnione. Podejmując te środki ostrożności, możesz zabezpieczyć się przed oszustwami bankowymi.

Przykłady oszustw

Oszustwo związane z przelewem jest pierwszym powszechnym oszustwem bankowym. Dzieje się tak, gdy ktoś kontaktuje się z Tobą i prosi o przesłanie pieniędzy przelewem bankowym. Przestępcy mogą powiedzieć, że pochodzą z Twojego banku lub firmy, z którą prowadzisz interesy.

Aby uniknąć tego oszustwa, nigdy nie należy wysyłać pieniędzy przelewem bankowym, chyba że masz absolutną pewność, że są one legalne i przesyłane na pewny adres. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz poproszony o przesłanie pieniędzy przelewem bankowym, powinieneś skontaktować się z osobą lub firmą, za którą podaje się rozmówca, aby sprawdzić, czy żądanie jest uzasadnione.

Wyłudzanie informacji. Phishing to oszustwo polegające na tym, że ktoś kontaktuje się z Tobą i udaje, że jest z Twojego banku lub innej organizacji, z którą prowadzisz interesy. Poproszą Cię o Twoje dane osobowe, takie jak numer konta lub numer ubezpieczenia społecznego. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych, powinieneś skontaktować się z osobą lub firmą, za którą się podaje, aby sprawdzić, czy żądanie jest uzasadnione.

OLECANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najbardziej popularne